SÖZEL MANTIK SORULARI HAKKINDA…

ALES ve DGS’de öğrencilerin karşılaştıkları soru tiplerinden biridir.

Bu soruların çözümü ile ilgili bazı kitaplar olsa da bunlar “sözel mantık sorularının yazarak değil göstererek anlatılması gerektiği için” yeterli olamamakta ve öğrencilerin büyük çoğunluğu bu soruların çoğunda başarısız olmaktadır.

Aslında bu tarz soruların çözümü UZMAN birinden öğrenilirse oldukça basittir.  ÇÜNKÜ her yıl çıkan sorular temelde 4 çeşittir ama ifade biçimleri değiştiği için öğrenciler her yıl bu soruları önceki yıl çıkanlardan çok farklı bir soru gibi algılamaktadır. Örneğin bir yıl 8 sporcunun yarış sonundaki sıralamalarının nasıl olacağı sorulurken, bir başka yıl 8 farklı perona 8 farklı otobüsün hangi sırayla yanaşacakları sorulur.

Bu ve benzeri şekillerde karşımıza başlıca 4 çeşit sözel mantık sorusu gelmektedir.

  • 2 boyutlu tablo oluşturularak çözülen sorular
  • Soruda verilmiş şeklin üzerine bilgiler yerleştirilerek çözülen sorular
  • Sıralama yöntemiyle çözülen sorular
  • Basit şema oluşturularak çözülen sorular

Öğrencilerin yapmaları gereken bu 4 çeşit sorunun her birinin çözümlerinde kullanılan yöntemlerin nasıl olduğunu öğrenmeleri, sonra farklı zamanlarda aynı soruları 3-4 kez daha çözmeleri.

Bunu yapan öğrenciler karşılaştıkları her soruyu kolaylıkla çözmektedirler; çünkü her yıl sorular birbirine benzemektedir ve bunlara yaklaşım tarzı hep aynıdır. Yani benzer yöntemler kullanılarak çözülebilmektedir.

Bana Ulaşın

Tarafımdan talep ettiğiniz tüm istekleri dikkate aldığımı bildirmek isterim. Bana ulaşmak için mail formunu kullanabilirsiniz.

MAİL FORMU

Sosyal Siteler

Twitter Facebook flickr

Ürün Siparişi

Sipariş edeceğiniz ürünlerimizden memnun kalmadığınız takdirde kargo teslim tarihinden itibaren 7 gün içerisinde iade edip paranızı alabilirsiniz.

SİPARİŞ İÇİN..

Gizlilik İlkeleri

www.sozelyetenek.com, (İsa GÜLEÇ) müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla bazı kişisel bilgilerinizi (isim, yaş, ilgi alanlarınız, e-posta vb…) sizlerden

DEVAMINI OKU..